Za slučajeve groznice Zapadnog Nila registrovane u Srbiji prethodnih dana nije kriv tigrasti komarac, već komarac kome je naše podneblje uobičajeno stanište, a koga naradski nazivamo kućnim komarcem.
- Reč je o ozbiljnoj temi i zdravlju građana, te bi bilo neozbiljno neispraviti pogrešne navode koje su se vrtele u medijima prethodnih dana. Tigrasti komarac ili eades albopictus je ključan u prenošenju Denga i Čikunguja groznice, a virus Zapadnog Nila je poslednji na spisku bolesti koje bi on prenosio. Već je odavno naučnim studijama dokazano da je prenosnik virusa Zapadnoig Nila u Evropi i Severnoj Americi culex, u našem slučaju culex pipiens komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta i vlažni podrumi, objašnjava dr Bosiljka Krtinić iz novosadske „Ciklonizacije“.
Krtićeva, koja je inače jedan od retkih doktora nauka u Srbiji čije su najuže stručno polje upravo komarci, kaže da je razlog za to jednostavan i da je reč o različitom staništu i načinu ishrane ove dve vrste komaraca.
- Rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice, a komarci su prenosnici. Tigrasti komarac krvni obrok uzima sa ljudi i sisara i živi uglavnom u urbanim sredinama. Kućni komarac je taj koji se hrani na pticama i na ljudima i koji virus prenosi sa ptica na ljude, a koji živi i u ruralnim i u urbanim sredinama, kaže dr Krtinić.
Kako kaže, slučajevi groznice Zapadnog Nila ili West Nill encefalitisa, ranijih godina su registrovani u našem okruženju i za očekivati je bilo da će se pojaviti i kod nas. Ranije najave stručnjaka o potencijalnoj opasnosti u novosadskoj „Ciklonizaciji“ su shvatili ozbiljno te je ovo preduzeće u nekoliko prethodnih godina uvelo najmodernije sisteme zaštite zdravlja građana od komaraca.
- Osnovna mera u zaštiti zdravlja građana je preventivno delovanje i držanje brojnosti komaraca pod kontrolom. Zato smo mi prethodnih godina u upotrebu uveli jedinstveni Geografski informacioni sistem i najmoderniji tehnologiju. Uz pomoć naših helikoptera, aviona i bespilotne letelice opremljenih specijalnim GPS sistemima i HD kamerama mapirali smo potencijalna izvorišta komaraca, što nam je omogućilo da delujemo preventivno u fazi larvi i ne dopustimo razvoj velike brojnosti komaraca. Tome smo dodali i tretmane biološkim preparatima iz helikoptera, novo amfibijsko vozilo koje omogućava tretmane na nepristupačnim terenima i standardne tretmane sa zemlje iz ULV generatora. Koliko je je ovaj sistem efikasan pokazalo se upravo ove godine kada Novosađani za razliku od ostalih žitelja Srbije i regiona nisu imali problem sa komarcima, kaže dr Krtinić.