Virus zapadnog Nila prenose kućni komarci: Evo kako da ih ne gajite u svom dvorištu
Usled izmenjenih klimatskih uslova, u poslednjih nekoliko godina u Srbiji se svake sezone registruju slučajevi oblevanja ljudi od virusa zapadnog Nila. Za slučajeve groznice Zapadnog Nila registrovane u Srbiji nije kriv, kao se često pogrešno navodi, tigrasti komarac, već komarac kome je naše podneblje uobičajeno stanište, a koga naradski nazivamo kućnim komarcem.
Već je odavno naučnim studijama dokazano da je prenosnik virusa Zapadnog Nila u Evropi i Severnoj Americi komarac Culex, u našem slučaju Culex Pipiens, komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, stare gume i vlažni podrumi.
Rezervoar virusa Zapadnog Nila su ptice, a komarci su prenosnici. Kućni komarac je taj koji se hrani na pticama i na ljudima i koji virus prenosi sa ptica na ljude, a koji živi i u ruralnim i u urbanim sredinama.
Naučne studije pokazuju da do većeg broja prenošenja virusa na ljude dolazi uglavnom krajem sezove u avgustu i septembru jer se komarci spremaju za zimu i upravo tada menjaju domaćine, prelaze sa ptica na ljude.
U zaštiti zdravlja građana ključno je tokom cele sezone držati brojnost komaraca pod kontrolom i na vreme prekinuti ovaj lanac prenošenja. Ključno je na vreme i efikasno uraditi larvicidne tretmane i ne dopustiti da se komarci razmile po naseljima. Već godinama „Ciklonizacija“ uparavo težište i stavlja na ovu vrstu tretmana i to biološkim preparatom. Druga linija odbrane su pravovremeni tretmani protiv odraslih jedinki. Praksa je pokazala da su tretmani sa zemlje protiv ove vrste komaraca efikasniji od onih iz vazduha.
Da bi to sve postigli mi smo godinama unazad uz pomoć aviona, helikoptera i bespilotnih letelica mapirali sva potencijalna izvorišta, uveli Geografski informacijioni sistem i uz najmoderniju opremu za tretmane na automobilima i letelicama, opremili se i čamcima i amfibijskim vozilima. Sve to nam omogućava da izvodimo precizne i efikasne i larvicidne i tretmane protiv odraslih komaraca.
A da bi borba protiv kućnih komaraca bila efikasna, uz sistrmatsku akciju i tretmane stručnjaka potrebna je i odgovornost građana.
Kako bi sebe i svoje bližnje zaštitili od komaraca građani koji žive u kućama treba da:
- jedanput nedeljno potpuno isprazne kofe ili slične posude u kojima čuvaju vodu
- uklone stare gume, konzerve, tegle i sve ostale predmete u kojima se zadržava voda pogodna za razvoj larvi
- stave mreže na ventilacione otvore i poboljšaju zaptivanje šahtova septičkih jama i kišnjičara
- kanali treba da se čiste od korova i otpadaka kako bi bili protočni, a voda u njima čista, kao i da se jedanput godišnje proveri da li su vertikale i drugi delovi oluka zapušeni opalim lišćem ili drugim materijalom
- I male površine vode dovoljne su za veliku produkciju komaraca. Iz jedne čaše ili konzerve sa vodom koja tokom sezone stoji u dvorištu može da se izleže čak 300 komaraca za samo sedam dana
- Ukoliko u dvorištu imaju neku vodenu površinu koju je nemoguće isprazniti ili isušiti, građani mogu da koriste BTI tablete, biološki preparat koji uništava larve komaraca, ili neki sličan preparat.