NOVI SAD – U 13 uzoraka komaraca uzetih 16. avgusta na Limanu, Klisi i prigradskim naseljima Rumenka, Kać, Kovilj, Kisač, Čenej i Budisava nije detektovano prisustvo virusa Zapadnog Nila.
U okviru sistematske akcije zaštite zdravlja građana Novog Sada od komaraca, distribuciju virusa Zapadnog Nila u populaciji komaraca na teritoriji Grada Novog Sada sprovodi novosadska „Ciklonizacija“, u saradnji sa gradskom upravom i Institutom za javno zdravlje Vojvodine.
Monitoring na virus se sprovodi tokom jula i avgusta, kada se i očekuje pojava virusa u populaciji komaraca, a rezultati prethodnih analiza su sledeći:
- U 28 uzoraka komaraca koje je „Ciklonizacija“ sakupila tokom jula na teritoriji grada Novog Sada i prigradskih naselja, u Institutu za javno zdravlje Vojvodine nije detektovano prisustvo virusa Zapadnog Nila.
- Nešto kasnije, virus je detektovan u dva uzorka komaraca iz Petrovaradina u istraživanju koje sprovodi Zavod za biocide iz Beograda i institut „Batut“.
- U 12 uzoraka komaraca koje je „Ciklonizacija“ skupila u prvoj dekadi avgusta, Centar za virusologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine, virus je detektovao u jednom uzorku, uzetom na teritoriji naselja Veternik.
Na osnovu ovih istraživanja, „Ciklonizacija“ je proteklih dana izvela niz kombinovanih tretmana protiv komaraca upravo na području Petrovaradina i Veternika, kao i okolnih naselja, posebno Avijatičarkog naselja i Novog naselja.
Praćenje situacije je kontinuirano, a analize na prisustvo virusa biće nastavljeni do kraja sezone.
Na osnovu monitoringa i analiza „Ciklonizacija“ primenjuje najsavremenije mere suzbijanja komaraca, kao jedine mere u prevenciji širenja, kako bi smanjila verovatnoću prenošenja virusa na ljudsku populaciju. Ovogodišnja sistematska akcija zaštite zdravlja građana Novog Sada od komaraca počela je u martu i trajeće sve dok to budu zahtevali vremski uslovi. Akcija se sprovodi po najsavremenijim metodama i modernom opremom, po ugledu na najrazvijenije zemlje Zapadne Evrope. Čine je monitoring i tretmani protiv larvi i odraslih komaraca sa zemlje, vode i iz vazduha.
SEZONA 2016: Činjenica je da već nekoliko godina vremski uslovi značajno odskaču od onih u prosečnim godinama, a da su ove godine sezonu borbe sa komarcima obeležili praktično tropski uslovi, odnosno uslovi idealni za hiperprodukciju komaraca i veoma teški za njihovo suzbijanje. Ilustracije radi, „Ciklonizacija“ se u ovom mementu bori sa sedmom generacijom rečnih komaraca na Dunavu, dok u prosečnoj sezoni izađu svega dve generacije. Takođe grad Novi Sad graniči sa opštinama čiji budžeti za borbu protiv komaraca su veoma ograničeni, što dovodi i do migracija komaraca na teritoriju grada. Ako se tome doda i specifičan položaj Novog Sada, grada koji leži na reci, na sistemu otvorenih kanala koje je potrebno stalno održavati, i u blizini zaštićenog Nacionalnog parka Fruška gora, Begečke jame i zaštićenog Koviljskog rita, koji su ogromna izvorišta komaraca, onda je jasna kompleksnost i značaj savremenog sistema odbrane od komaraca i izuzetni rezultati koji su, uprkos svemu tome, građanima tokom ovakve sezone omogućili nesmetano funkcionisanje.
Prema informacijama Instituta za javno zdravlje Vojvodine, na teritoriji Grada Novog Sada, ove godine još nije zabeleženo oboljevanje ljudi od virusa Zapadnog Nila.
O VIRUSU: Virus Zapadnog Nila je na području Srbije prvi put zvanično registrovan 2012. godine, mada se pretpostavlja da je prisutan i duže. Jedini efikasan način borbe protiv širenja na ljude su preventivni tretmani protiv komaraca i držanje njihove brojnosti ispod kritične. Rezervoar virusa su ptice, a sa ptica ga na ljude prenosi komrac culex pipiens - komarac koga kod nas zovemo kućni, a čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, zapušeni oluci, septičke jame, bačene gume, burad za zalivanje, kišnjilare i podrumi u kojim se zadržava voda.
PREPORUKA GRAĐANIMA: Kako je za produkciju ovih komaraca dovoljna i čaša vode koja stoji sedam dana u dvorištu, veliki doprinos u zaštiti humane populacije mogu dati i sami građani tako što neće stvarati mikroizvorišta ovih komaraca u svojim dvorištima. Zato je potrebno da redovno prazne sudove u kojima čuvaju vodu, da kanale i oluke drže prohodnim i da provere zaptivanje septičkih jama. Za borbu sa ovim komarcima „Ciklonizacija“ je, u saradnji sa gradskom upravom, obezbedila BTI tablete. Reč je o biološkom preparatu koji uništava larve komaraca, a svi građani koji imaju ova potencijalna izvorišta komaraca mogu ga preuzeti u svojim mesnim zajednicama.