GRADSKA UPRAVA I „CIKLONIZACIJA“ POČELE SISTEMATSKU DERATIZACIJU
Brana širenju besnila, trihineloze i drugih opasnih zaraza
Od prošle jeseni u Novom Sadu se koriste i Elektronske deratizacione stanice, pa građani imaju sistem zaštite kao u najrazvijenijim gradovima Evrope
NOVI SAD – Jesenji krug velike sistematske akcije zaštite zdravlja građana od štetnih glodara počeo je proteklog vikenda. Ovu akciju pod nazivom „Komšiluk bez glodara – zdrav komšiluk“, u saradnji sa Gradskom upravom, sprovodi „Ciklonizacija“, a tretmanima će, kao i prethodnih sezona, biti obuhvaćena cela teritorija grada i sva prigradska naselja.
- Sistematsku akciju smo počeli od Futoga, tokom vikenda na terenu je bilo preko 30 operativaca, a plan je da tretmanima prvo obuhvatimo prigradska naselja, a potom i sam grad. U zavisnosti od vremenskih uslova akcija će trajati mesec do dva, kaže Dario Aćimović, menadžer za odnose sa javnošću „Ciklonizacije“.
Od prošle godine „Ciklonizacija“ tokom sistematske akcije koristi i Elektronske deratizacione stanice. Ova savremena tehnologija prvi put se koristi u Jugoistočnoj Evropi u sistemu zaštite zdravlja građana od glodara.
-Elektronske deratizacione stanice postavljaju se na kontrolnim lokacijama. Povezane su na integrisani Geografski informacioni sistem (GIS) „Ciklonizacije“, detektuju prisustvo glodara i u sistem šalju informaciju o tome, te na taj način omogućavaju monitoring u realnom vremenu, objašnjava Aćimović.
Elektronske deratizacione stanice predstavljaju unapređenje GIS-a. Sistem beleži tretmane, uspešenost i stanje na terenu i tako mapira potencijalna žaršta glodara. To „Ciklonizaciji“ daje mogućnost da deluje preventivno, da ima brz odziv operativaca i stalnu kontrolu uspešnosti tretmana.
- Ovaj sistem rada građanima Novog Sada obezbeđuje visok nivo zaštite zdravlja od glodara kakav imaju samo najuređeniji gradovi u razvijenim zemljama, objašnjava Aćimović.
Veoma važno je, podseća Aćimović, imati na umu da redovno sprovođenje preventivne deratizacije značajno smanjuje rizik od širenja zaraznih bolesti čiji su vektori glodari, kao i materijalnu štetu koji glodari izazivaju u domaćinstvima, privredi i poljoprivredi. Među najpoznatijim bolestima čiji su prenosioci glodari nalaze se besnilo, trihineloza, hemoralgična goznica, bruceloza, tuberkuloza, svinjska kuga, salmonela, slinavka i šap.
Sistematska deratizacija je za građane besplatna, potrebno je samo da omoguće vidno obeleženim stručnim operativcima da, u zavisnosti od trenutne potrebe, postave preparat ili da ga preuzmu uz pridržavanje stručnih uputstava.
- Građani koji nisu kod kuće u vreme kada operativci obilaze njihov deo grada mogu naknadno da se obrate “Ciklonizaciji” na telefon 021/ 641 23 22. Apelujemo na građane da ne lageruju preparat, jer je zaštita od glodara zajednički interes, a njena uspešnost zavisi od istovremenog delovanja na celoj teritoriji, kaže Aćimović.